Drzwi wewnętrzne to ważny, bo bardzo widoczny element aranżacji wnętrz. Odpowiednio dobrane drzwi nie tylko wpłyną na walory estetyczne domowej przestrzeni, lecz także na jej funkcjonalność. Przy wyborze konkretnych modeli kierujemy się przede wszystkim wyglądem. Czy słusznie? Trudno nie doceniać wagi dobrego designu, niemniej jednak drzwi wewnątrz lokalu to coś więcej niż praktyczny element wyposażenia. Zapewniają bezpieczeństwo, intymność i stanowią uzupełnienie aranżacji całego pomieszczenia. Świetne wzornictwo produktu musi iść w parze z jakością jego wykonania, tylko wówczas spełni on nasze oczekiwania.
Wymiana drzwi wewnętrznych to inwestycja, którą podejmuje się raz na kilka a nawet kilkanaście lat, dlatego warto zainwestować nie tylko w produkty ładne, lecz także solidne oraz funkcjonalne. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę, aby cieszyły nasze oczy i zapewniały komfort użytkowania przez długi czas.
Kształt i kolor mają znaczenie
Drzwi wewnętrzne muszą pasować przede wszystkim do stylistyki wnętrza. W zależności od naszych preferencji, mogą też posiadać przeszklenia, które nadają pomieszczeniu lekkości i szyku, a także optycznie go powiększają. Jeśli marzymy o domu pełnym światła, pójdźmy o krok dalej i postawmy na drzwi pełnoszklane renomowanego producenta, np. z kolekcji GlassLine Hörmann. – Poza eleganckim wyglądem drzwi GlassLine nie mają sobie równych pod względem łatwości pielęgnacji – wszystkie wzory z piaskowaną szybą posiadają nanopowłokę, która zabezpiecza powierzchnię przed śladami palców – tłumaczy Krzysztof Horała – prezes zarządu Hörmann Polska. Takie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie w przypadku pomieszczeń, które mają ograniczony dostęp do naturalnego światła, a usytuowane są obok pokoi dobrze nasłonecznionych.
Znaczenie dla odbioru aranżacji wnętrza ma również kolorystyka drzwi. Kolor powinniśmy dopasować do całości wnętrza, a nie tylko do jednego z elementów – na przykład podłogi. Dużo ciekawszy efekt uzyskamy, dobierając je na zasadzie kontrastu. Ostatnimi czasy największą popularnością cieszą się drzwi w kolorze białym, które pięknie komponują się zarówno z rustykalną, bieloną podłogą, jak i szarym gresem kojarzącym się z industrialnym stylem. Dobrze będą wyglądać także w domach, w których wystroju dominuje drewno. Optycznie powiększają i rozświetlają przestrzeń, co jest ogromną zaletą w przypadku małometrażowych mieszkań w bloku. Dodatkowo na podłodze możemy zastosować wówczas, bez żadnej obawy, najbardziej śmiałe wzory. Nie bez znaczenia jest ponadto dobór akcesoriów, np. klamek. – Ciekawie prezentuje się zastosowanie klamek w wariancie Planar firmy Hörmann, czyli zagłębiona w skrzydle drzwiowym rozeta klamki, która tworzy idealnie równą płaszczyznę – dodaje Krzysztof Horała. Dla naszej wygody możemy wyposażyć drzwi w napęd PortaMatic. Napęd firmy Hörmann do drzwi wewnętrznych umożliwia ich automatyczne otwieranie i zamykanie za pomocą nadajnika, sterownika lub przez aplikacje na smartfonie. Liczne funkcje i możliwości ustawień sprawiają, że napęd ma wyjątkowo uniwersalne zastosowanie i gwarantuje inteligentne mieszkanie bez barier architektonicznych.
Solidna konstrukcja to podstawa
Nie warto iść na kompromis jeśli chodzi o jakość. W myśl znanego porzekadła: chytry dwa razy traci – najtańsze produkty dostępne na rynku będą prawdopodobnie wykonane ze słabych materiałów, więc szybko się zniszczą. A każda wymiana drzwi wiąże się z pewnymi pracami remontowymi, gdyż montując nową ościeżnicę ingerujemy zazwyczaj w ściany, zatem może być konieczne wyrównanie ubytków i ponowne ich malowanie. Zawsze pytajmy więc sprzedawcę, co składa się na konstrukcję danego rozwiązania. Drzwi mogą być zbudowane w pełni z drewna (zamówimy takie z reguły u stolarza; sprawdzą się zwłaszcza w domu, w którym są zwierzęta, gdyż będzie można je odnowić) lub materiałów drewnopochodnych. Ramy skrzydeł i ościeżnice są zazwyczaj wykonane z profili drewnianych, płyty MDF lub stali – wyjątkowo odporne na uderzenia, a więc idealne dla rodzin z dziećmi, np. ościeżnica VarioFix firmy Hörmann. – VarioFix montuje się tak łatwo jak ościeżnice drewniane, a jej dodatkowym atutem jest trwałość i długa żywotność. Elegancki kształt bez widocznych zagięć podkreśla ciekawy design tego wyrobu – opowiada Krzysztof Horała. Do wypełnienia skrzydeł używa się wkładów typu plaster miodu, płyty wiórowo-otworowej lub pełnej wiórowej. Te ostatnie są zdecydowanie najbardziej wytrzymałe. Od jakości wkładu drzwiowego uzależniona jest izolacyjność akustyczna produktu oraz jego żywotność. Im większa prognozowana częstotliwości użytkowania drzwi, tym powinny być one trwalsze.
Ważne jest także wykończenie skrzydła. Większość producentów oferuje drzwi wewnętrzne wykończone fornirami z naturalnego drewna, lakierem lub laminatem CPL (wykonany z warstw włókien celulozowych). – Rodziny z dziećmi czy posiadacze zwierząt domowych, powinni zwrócić szczególną uwagę na najbardziej wytrzymałe powierzchnie, takie jak okleina Duradecor, która jest łatwa w utrzymaniu czystości. Odznacza się imponującą odpornością na uderzenia – o 48% lepszą od średniej badanych powierzchni z CPL w wyrobach innych producentów, nie blaknie pod wpływem światła, jest higieniczna i łatwa w pielęgnacji. Dobrym pomysłem jest też wybór wytrzymałych na uderzenia krawędzi 4Protect, które posiadają perfekcyjny wygląd bez widocznych łączeń oraz są odporne na obciążenia związane z codziennym użytkowaniem – w ten sposób unikniemy nieestetycznych uszkodzeń – radzi Krzysztof Horała.
Wybierając drzwi wewnętrzne do naszego domu, musimy zwrócić uwagę na wiele aspektów – zarówno wizualnych, jak i technicznych. Warto poszukać inspiracji wnętrzarskich w internecie, a także poradzić się ekspertów w sklepie. Tylko wówczas wybór będzie przemyślany. Pamiętajmy również, że aby drzwi spełniały swoje funkcje, bardzo ważny jest ich dobry montaż.
***
Organizowana przez Związek POiD, ogólnopolska kampania społeczna „WYMIANA STOLARKI + DOBRY MONTAŻ” promuje wśród inwestorów indywidualnych ideę wymiany stolarki budowlanej i poprawy efektywności energetycznej budynków. Partnerzy Strategiczni kampanii to firmy: Aluprof, BFT, FAKRO, Hörmann, Klimas Wkręt-met, SOUDAL, Wiśniowski; Partnerzy Główni: Ponzio, PORTA; Partnerzy Wspierający: Amberline, Anwis, Baltica, Erkado, Glasslift, GU, Invado, Krispol, Oknoplast, Ronkowski, Stalprodukt Zamość, Winkhaus. Kampanii towarzyszą również patroni honorowi, merytoryczni i medialni, zaś w charakterze Ambasadorów wspierają ją profesjonalni monterzy.
All rights reserved 2013 - 2024; Deweloper Ads-Center.NET