Słynne Kargul, podejdź no do płota z kultowej komedii „Sami Swoi” świetnie oddaje realia trudnego sąsiedztwa dwóch rodzin. Z sąsiadami lepiej żyć jednak w zgodzie tak, żeby więcej nas łączyło niż dzieliło. Gdy chcemy postawić ogrodzenie na granicy działki, warto najpierw sprawdzić zatem, co na ten temat mówią przepisy. Podpowiadamy więc, na co zwrócić uwagę przed rozpoczęciem budowy płotu.
Zazwyczaj ogrodzenie na granicy działki to rozwiązanie korzystne dla obu stron. Jeśli dogadamy się z sąsiadem, to możemy podzielić koszty tej inwestycji, a także późniejszego utrzymania konstrukcji. Najpierw jednak dobrze jest zapoznać się z obowiązującymi w tym zakresie przepisami. Dzięki temu, zabezpieczenie terenu postawimy zgodnie z prawem i unikniemy ewentualnych konfliktów „o miedzę”.
Ogrodzenie na granicy działki a zgoda sąsiada
Podstawowa zasada jest taka, że na sąsiedniej działce ani też w linii rozgraniczającej posesje nie może znaleźć się żaden element ogrodzenia (w tym również jego fundamenty), jeśli nie mamy na to zgody właściciela. Prymat ma tutaj zdecydowanie prawo własności. Możemy więc zbudować płot, nawet w bardzo niewielkiej odległości od działki z nami sąsiadującej, ale konstrukcja ta w całości musi się znajdować po naszej stronie. Nie ma przy tym znaczenia, czy jest to działka budowlana czy też rolna.
Istnieje oczywiście możliwość, że porozumiemy się z sąsiadem, uzyskamy jego aprobatę (najlepiej na piśmie) i razem zrealizujemy inwestycję. W takim przypadku płot może stanąć w granicy działek. Zgodnie z zapisami kodeksu cywilnego, ogrodzenie służy wówczas do użytku obu sąsiadów, którzy wspólnie ponoszą też koszty jego utrzymania.
Co do zasady, nie potrzebujemy zezwolenia na budowę płotu w obrębie swojej posesji. Są jednak od tego wyjątki. Chęć budowy musimy zgłosić w odpowiednim urzędzie (starostwie powiatowym lub urzędzie miasta na prawach powiatu), gdy ogrodzenie ma być wyższe niż 2,2 m oraz w przypadku, kiedy sąsiaduje ono z drogą lub innym elementem infrastruktury (jak np. chodnik lub tory kolejowe). Jeśli w ciągu 21 dni urzędnicy nie wyrażą sprzeciwu, możemy przystąpić do realizacji inwestycji.
Ogrodzenie działki – co wybrać?
Jeśli kwestie formalno-prawne i wynikające z tzw. prawa zwyczajowego mamy już ustalone, kolejnym aspektem jest wybór rodzaju ogrodzenia. Oferta produktów jest bardzo szeroka – wszystko zależy od naszych preferencji, posiadanego budżetu, a także od tego, czy na danym obszarze obowiązują zapisy planu zagospodarowania przestrzennego. Dużą popularnością cieszą się obecnie ogrodzenia panelowe. To ciekawa opcja, gdy chcemy uniknąć ażurowego płotu z siatki, a jednocześnie uważamy, że masywne, kute zabezpieczenie terenu nie jest dla nas odpowiednie.
Ogrodzenie panelowe, wykonane ze zgrzewanych stalowych prętów, możemy zakupić w korzystnej cenie i zamontować samodzielnie, co wpłynie na optymalizację kosztów całego przedsięwzięcia. Panele to rozwiązanie stosunkowo lekkie, cechujące się atrakcyjną estetyką, która dobrze komponuje się zwłaszcza z nowoczesną architekturą. Jest ono bardziej wytrzymałe od siatki, a przy tym wizualnie „lżejsze” niż konstrukcje kute. Daje więc duże możliwości aranżacji, zwłaszcza, że możemy je wybrać praktycznie w dowolnym kolorze. Nie jest też konieczne wykonanie podmurówki, dzięki czemu sam montaż jest szybszy i mniej skomplikowany.
Wytrzymałe ogrodzenie panelowe znajdziemy np. w ofercie polskiej firmy Fortlook. – Ogrodzenia produkujemy z dbałością o każdy szczegół. Wszystkie elementy konstrukcji są ocynkowe i pokryte warstwą farby poprzez malowanie proszkowe. Nasze wyroby objęte są 5-letnią gwarancją antykorozyjną, co zapewnia ich bezproblemowe użytkowanie. W ramach systemu ogrodzeniowego do paneli można również dopasować słupki, furtkę oraz bramę, dzięki czemu zyskujemy zgrane pod względem wizualnym i konstrukcyjnym zabezpieczenie terenu – mówi Jarosław Danielski z Fortlook. Funkcjonalne panele nie dominują swoim wyglądem posesji i dyskretnie wpisują się w otaczającą przestrzeń. Wokół nich można też posadzić zieleń, a ich splot stanowi solidną podstawę dla roślin pnących. Są więc ciekawą opcją do wykorzystania na granicy działki.
Przy budowie ogrodzenia dobrą praktyką jest wzięcie pod uwagę ewentualnych obiekcji sąsiada i znalezienie takiego rozwiązania, które uwzględnia interesy obu stron. Pozwoli nam to utrzymać dobre relacje, bo przecież będziemy żyć obok siebie przez dłuższy czas. Sąsiedzkie niesnaski możemy zaś śledzić na ekranie, oglądając perypetie bohaterów filmu „Sami Swoi”.
All rights reserved 2013 - 2024; Deweloper Ads-Center.NET